פסיכומטרי לתלמידים עם הפרעות קשב

פסיכומטרי לתלמידים עם הפרעות קשב

אז לפני שנדבר על פסיכומטרי לתלמידים עם הפרעות קשב, חשוב לי שתבינו לעומק מהי בדיוק הפרעת קשב:

הפרעות קשב (ללא היפראקטיביות) נקראות ADD, שהם ראשי תיבות של Attention Deficit Disorder. הפרעות קשב מתחילות כבר בילדות, ומוגדרות כהפרעות הנובעות מהתפתחות פתולוגית של מערכת העצבים המרכזית. הפרעות קשב נפוצות מאוד בקרב האוכלוסייה, וקיימות בכל שכבות החברה, הגילאים ורמות האינטליגנציה, אך שכיחות יותר אצל בנים (עד פי שניים-שלושה מאשר אצל בנות). לכן אין צורך להרגיש שום בושה אם אתם לוקים בהפרעות קשב- הן קיימות גם אצל הטובים ביותר!

הנושא של לימודים עם ללוקים בהפרעות קשב, ובפרט פסיכומטרי לתלמידים עם הפרעות קשב הוא מאוד רגיש. אצל הלוקים בהפרעות קשב "מתבזבזת" הרבה מאוד אנרגיה על התמודדות עם הלקות- הקושי לשבת במשך זמן רב ורצוף, הקושי בהקשבה ממושכת, הקושי להתרכז במבחנים, וללמוד לבד לקראתם. בנוסף, ללוקים בהפרעות קשב יש בעיית ארגון- הם מתקשים להתמיד בביצוע מטלות, ומתקשים לסיים דברים שהתחילו. לעיתים רבות הם עוברים ממטלה אחת לאחרת מבלי לסיים אף אחת. הסובלים מהפרעות קשב מתקשים לבצע הקצבת זמן סביר למטלות, ומתקשים לסווג אותן על פי קושיין, חשיבותן ודחיפותן.

אם תשימו לב- כמעט כל מה שתיארתי בפסקה הקודמת שמסביר במה הלוקים בהפרעות קשב וריכוז מתקשים, הוא נחוץ למבחן הפסיכומטרי. ניהול זמן, ארגון החומר, דירוג המטלות (או השאלות במבחן הפסיכומטרי) וכמובן- ריכוז ממושך (הרי המבחן הפסיכומטרי עצמו הוא יותר משלוש שעות…). אז מה עושים? הרי לא הגיוני שהלוקים בהפרעות קשב ייאלצו להתמודד עם קשיים אלו בנוסף לקשיים בלמידה למבחן הפסיכומטרי, והמבחן הפסיכומטרי עצמו, נכון?

לשם כך המרכז הארצי לבחינות והערכה החליט על מתן התאמות בפסיכומטרי לזקוקים לכך. סוגי ההתאמות בפסיכומטרי הם רבים ומגוונים, וניתנים באופן פרטני לכל אחד המגיש בקשה לקבלת הכרה כלוקה בהפרעות קשב ונמצא מתאים ועומד בדרישות. איך, אתם שואלים? תחילה יש להירשם למבחן הפסיכומטרי. יש לשלוח את האסמכתא על ההרשמה למבחן הפסיכומטרי יחד עם אישורים נוספים אל המרכז הארצי לבחינות והערכה, ולחכות לתשובה. שימו לב- חשוב לשלוח את הבקשה לקבלת התאמות בפסיכומטרי מוקדם ככל האפשר וטרם סגירת ההרשמה למבחן הפסיכומטרי, שכן זה לוקח זמן.

האישורים שעליכם לשלוח אל המרכז הארצי, על מנת להגיש בקשה להכרה כלוקים בהפרעות קשב וריכוז, וכך לקבל התאמות בפסיכומטרי, כוללים טופס "שאלון לנבחן" שנמצא באתר שלהם ואבחון הפרעת קשב וריכוז. אם יש לכם אבחונים קודמים וחומר רקע המתעד את קשייכם מתקופת בית הספר היסודי- הם יתקבלו בברכה. פרטים מלאים על האישורים שעליכם להגיש תוכלו למצוא באתר של המרכז הארצי לבחינות והערכה.

אז לאחר ש"סגרנו את הפינה" בנוגע למבחן הפסיכומטרי עצמו, נותר לברר מה הלוקים בהפרעות קשב יכולים לעשות על מנת להקל על עצמם את הלמידה למבחן הפסיכומטרי. קיימים קורסים רבים של הכנה לפסיכומטרי ללקויי למידה, וכמובן ללוקים בהפרעות קשב. קחו לדוגמא את קורס הכנה לפסיכומטרי של איזי ווי ללקויי למידה. איזי ווי מציעה קורס הכנה לפסיכומטרי המאופיין במפגשים קצרים על מנת שלא תאבדו את הריכוז בישיבה ממושכת. כמו כן, היא מציעה בחינות סימולציה המדמות את המבחן הפסיכומטרי ומותאמות להתאמות בפסיכומטרי שקיבלתם מהמרכז הארצי לבחינות והערכה. במפגשים בקורס הכנה לפסיכומטרי של איזי ווי נעשה שימוש רב במצגות המוקרנות על מסך ענק, תמונות וסרטונים הומוריסטיים לשבירת שגרת הלימודים, שכה קשה ללוקים בהפרעות קשב.

אז מה קורה אם נרשמתם למבחן הפסיכומטרי, מילאתם את כל הטפסים הנחוצים, הגשתם בקשה להכרה כלוקים בהפרעות קשב- אבל היא נשללה. אז ראשית, ישנה אפשרות ערעור על ההחלטה, אך אם גם זה לא עוזר- אפשר בכל זאת לגשת לקורס הכנה לפסיכומטרי ללקויי למידה. על המשתתפים בקורס פסיכומטרי ללקויי למידה אין חובה להיות מוכרים על ידי המרכז הארצי. השתתפות בקורס פסיכומטרי כזה יכולה לתת לכם כלים חשובים מאוד להתמודדות עם הריכוז במבחן הפסיכומטרי, ניהול הזמן שלכם במהלך המבחן הפסיכומטרי והלמידה אליו, ארגון החומר הנחוץ לכם על מנת לגשת למבחן פסיכומטרי ועוד יתרונות רבים אחרים, שנשארים יתרונות גם אם תיאלצו לעבור את הבחינה באותם תנאים כמו כולם.

מלאו את פרטיכם וקבלו מידע בנושא פסיכומטרי:

השם שלך (חובה)

נושא

מעוניין בקורס פסיכומטרי
 קבוצתי פרטי 1x1 ללקויי למידה למועמדים לרפואה נפרד לנשים וגברים אחר

מספר טלפון (חובה)

Related posts:

  1. פסיכומטרי ו-ADHD
  2. פסיכומטרי ודיסקלקוליה
  3. פסיכומטרי ודיסלקציה

אודות העורך