פסיכומטרי ותוספת זמן

פסיכומטרי ותוספת זמן

מי לא היה רוצה תוספת זמן במהלך מבחן פסיכומטרי? אין ספק שכולנו היינו שמחים לקבל הטבה זו, שכן כך אולי היינו יכולים להספיק משהו מהמבחן הזה…

בטח כולכם חושבים לעצמכם עכשיו "למה היא סתם מכניסה לנו רעיונות לראש? הרי ידוע שאין כזה דבר תוספת זמן בפסיכומטרי. גם אם אנחנו מתקשים ומרגישים שמגיעה לנו תוספת זמן, לא נוכל לקבל". אז אני שמחה לבשר לכם שכאן אתם טועים!

נכון, תוספת זמן בפסיכומטרי אינה תופעה שכיחה, ואינה ניתנת לכל אחד המבקש או מרגיש זכאי לכך, אבל זה לא הופך אותה לתופעה שאינה קיימת! המרכז הארצי לבחינות והערכה החליט לאפשר לתלמידים מסוימים התאמות בפסיכומטרי, ואחת מהן היא תוספת זמן בפסיכומטרי. מאיפה נובעת ההחלטה הזו? המרכז הארצי הבין שישנם נבחנים הסובלים מלקויות למידה, וחלקם מתקשים לעמוד בזמנים עקב בעיות הקשורות ללקויות אלו. מכיוון שלא כולם סובלים מלקויות למידה, ואין זה הוגן שלקות למידה של נבחן תשפיע על יכולותיו במבחן פסיכומטרי, החליט המרכז הארצי על נתינת התאמות בפסיכומטרי, ובפרט תוספת זמן בפסיכומטרי.

אם אינכם לקויי למידה, אל תרגישו מקופחים שהם מקבלים התאמות בפסיכומטרי, כמו תוספת זמן, ואתם לא. נבחנים המוגדרים כלקויי למידה סובלים מבעיות המפריעות להם בתחום הלימודי, וכן מקשות עליהם לעבור מבחן פסיכומטרי. כך נוצר מצב שמבחן פסיכומטרי עבור לקויי למידה הוא קשה כפליים מאשר מבחן פסיכומטרי לאלו שאינם לקויי למידה. בשביל לאזן את קושי המבחן עבור כל הנבחנים, ניתנות התאמות בפסיכומטרי. אחרת, יהיו נבחנים מבריקים וחכמים שיקבלו ציונים נמוכים יחסית לפוטנציאל שלהם.

תוספת זמן יכולה להינתן על ידי המרכז הארצי בשתי דרכים:

  • תוספת זמן הניתנת ישירות- בד"כ תתקבל תוספת של 20% לכל פרק פסיכומטרי (שזה כ-5 דקות תוספת לכל פרק).
  • תוספת זמן הניתנת דרך בחינת מפע"ם- זוהי בעצם בחינה ממוחשבת הכוללת תוספת זמן משמעותית לכל פרק במבחן פסיכומטרי. הזמן המוקצב לכל שאלה הוא כפול (לפחות) מהזמן המוקצב לשאלה במבחן פסיכומטרי רגיל.

אגב, ישנה התאמה בפסיכומטרי הכוללת הפסקות בין פרקי המבחן הפסיכומטרי, שגם מהווה סוג של תוספת זמן למבחן כולו.

"איך אני יכול לדעת אם מגיעה לי תוספת זמן? "

שאלה טובה וחשובה, אין ספק. תחילה חשוב לי להבהיר דבר חשוב, שכן אני לא רוצה לתלות תקוות שווא באף אחד. גם אם לדעתכם או לדעתי אתם זכאים לקבל תוספת זמן בפסיכומטרי, המילה האחרונה היא של המרכז הארצי לבחינות והערכה. הם אלה שיחליטו בסופו של דבר. אבל כדי שתקבלו מושג לגבי זכאותכם, הנה מספר גורמים שיכולים לאשר לכם שאתם אכן זקוקים לתוספת זמן בפסיכומטרי:

1. לקויי למידה- אם אתם מוגדרים כלקויי למידה, וידוע לכם כי חלק מלקות הלמידה שלכם כוללת בעיות עם ניהול זמן נכון, או בעיות של עמידה בזמנים, כנראה שתהיו זכאים לקבל תוספת זמן במבחן פסיכומטרי.

2. אבחונים קודמים- נסו להיזכר אם עברתם אבחון מקצועי במהלך חייכם. מצאו אותו, בדקו שהוא בתוקף, וראו מה כתוב שם. יכול להיות שהמאבחן המליץ לכם על קבלת תוספת זמן.

3. אם הייתה לכם תוספת זמן במהלך התיכון, ייתכן כי תהיו זכאים לקבל תוספת זמן גם במבחן פסיכומטרי.

כמובן שישנם גורמים רבים נוספים, אבל הדבר הטוב ביותר שתוכלו לעשות על מנת לקבל תשובה לשאלה הזו, הוא פשוט להגיש בקשה לקבלת התאמות בפסיכומטרי אל המרכז הארצי לבחינות והערכה.

אז איך עושים זאת? איך מגישים בקשה לקבלת תוספת זמן בפסיכומטרי?

קודם כל, חשוב שתבינו כי הגשת בקשה לקבלת התאמה מסוימת לא קיימת. למה הכוונה? כאשר אתם מגישים בקשה לקבלת התאמות בפסיכומטרי, אין באפשרותכם לבקש התאמה ספציפית, כמו תוספת זמן, מהמרכז הארצי. את הבקשה יש להגיש באופן כללי,  יחד עם כל האישורים הנדרשים, והמרכז הארצי יחליט לאילו התאמות אתם זכאים (או לא זכאים). נכון, יכול להיות שתרגישו שאתם זקוקים לתוספת זמן ובמקום זה תקבלו שימוש במחשבון לפעולות בסיסיות, אך יכול להיות גם שתקבלו יותר התאמות ממה שחשבתם שתקבלו. כמובן ישנה גם האופציה שבקשתכם תישלל, אבל אנחנו רוצים להישאר אופטימיים, ולכן לא נחשוב על כך. רק אציין כי ניתן לערער על החלטת המרכז הארצי.

את הבקשה לקבלת התאמות בפסיכומטרי חשוב שתגישו זמן רב לפני המבחן הפסיכומטרי, וזאת משום שהטיפול בבקשה אורך זמן רב. בנוסף, עליכם להירשם למבחן הפסיכומטרי לפני הגשת הבקשה (שכן אסמכתא על ההרשמה לבחינה היא חלק מהאישורים הנדרשים).

ישנם שלושה מועדי מבחן פסיכומטרי בהן מתקיימות בחינות מותאמות- אפריל, יולי ודצמבר. אז אם אתם מתכננים להגיש בקשה לקבלת התאמות בפסיכומטרי, חשוב שתשימו לב שאתם נרשמים לאחד מהמועדים האלו.

מלאו את פרטיכם וקבלו מידע בנושא פסיכומטרי:

השם שלך (חובה)

נושא

מעוניין בקורס פסיכומטרי
 קבוצתי פרטי 1x1 ללקויי למידה למועמדים לרפואה נפרד לנשים וגברים אחר

מספר טלפון (חובה)

Related posts:

  1. התאמות בפסיכומטרי
  2. פסיכומטרי ו-ADHD
  3. פסיכומטרי ודיסקלקוליה
  4. פסיכומטרי ודיסלקציה
  5. הקלות בפסיכומטרי

אודות העורך