פסיכומטרי ודיסקלקוליה

פסיכומטרי ודיסקלקוליה

מבחן פסיכומטרי כידוע, הוא לא מבחן פשוט. תארו לכם שבנוסף לכל הקשיים שמציפים אתכם בעת ההכנה למבחן פסיכומטרי ובמבחן עצמו, הייתם צריכים להתמודד גם עם קושי למידת מתמטיקה.

כידוע לכולנו, חלק נכבד ממבחן פסיכומטרי מתבסס על הפרקים הכמותיים. בפרקים אלו הנבחנים מתבקשים לפתור בעיות שונות תוך כדי חישובים בסיסיים. גם ככה אלה פרקים קשים עמוסים בתרגילים ובעיות, ואם תוסיפו לכל אלה גם בעיות בחישובים בסיסיים תקבלו משהו שהוא כמעט בלתי אפשרי.

דיסקלקוליה היא לקות למידה בתחום המתמטיקה, ונחשבת כסוג מסוים של דיסלקציה. דיסקלקוליה היא בעצם חוסר יכולת לבצע פעולות מתמטיות. כמובן שאין לכך שום קשר לרמת האינטליגנציה, ודיסקלקוליה היא לקות למידה שכיחה באוכלוסיה. הלוקים בדיסקלקוליה נתקלים בקשיים בסיסיים כמו חישוב העודף שמגיע להם, היכולת לזכור את לוח הכפל, ההבחנה בין שמאל לימין ואומדן של מרחק וזמן.

מבדילים בין שני סוגים שונים של דיסקלקוליה באוכלוסיה:

  • דיסקלקוליה התפתחותית- כאשר מדובר באדם הסובל מדיסקלקוליה אך אינו סובל מפגיעה מוחית.
  • דיסקלקוליה נרכשת- כאשר מדובר באדם הסובל מדיסקלקוליה, אך ידוע כי סובל מפגיעה מוחית. בעצם במקרים אלו ניתן לשייך את הרמה הנמוכה של הנבדק לפגיעה המוחית.

אבחון דיסקלקוליה אינו מעשה פשוט כלל, וזאת משום שישנם גורמים רבים אחרים המשפיעים על היכולות המתמטיות של הנבדק. כלומר, נבדק אשר אינו מצליח בתחום המתמטיקה אמנם עשוי ללקות בדיסקלקוליה, אך קושי זה עלול לבוא מבעיות אחרות כמו היעדרות משיעורים, אי הכנת שיעורי בית, הוראה לקויה, חרדה בלימודים, דיסלקציה, לקות ריכוז ועוד.

אני חושבת שכולנו מבינים את הקשר הישיר של דיסקלקוליה למבחן פסיכומטרי, ומבינים כי הלוקים בדיסקלקוליה נאלצים לעבוד קשה כפליים (ואפילו יותר) מאלו שאינם סובלים מדיסקלקוליה. פרקי הכמותי הופכים להיות קשים ביותר, והנבחנים הלוקים בדיסקלקוליה יתקשו מאוד להצליח בשאלות הניתנות להם, ובטח שלא יספיקו לסיים את כל השאלות בזמן הנתון.

על מנת להימנע מקשיים אלו ולקבל שוויון הזדמנויות בעת שניגשים למבחן פסיכומטרי, מאפשר המרכז הארצי לבחינות והערכה הגשת בקשה לקבלת התאמות בפסיכומטרי. הנבחנים בעלי לקויות למידה, ובפרט הלוקים בדיסקלקוליה יכולים להגיש בקשה לקבלת התאמות בפסיכומטרי, שיעזרו להם להגיע לשוויון הזדמנויות עם אלו שאינם לקויי למידה, , ולהיבחן במבחן פסיכומטרי ללקויי למידה. חשוב לי להזכיר כי הקניית התאמות בפסיכומטרי ללוקים בדיסקלקוליה לא מקנה להם שום עדיפות על פני אלו שאינם זכאים להתאמות אלו. למה הכוונה? ללא קבלת התאמות בפסיכומטרי הלוקים בדיסקלקוליה נמצאים בעמדה "נחותה" על פני אלו שאינם לקויי למידה.זה נוצר משום שהם נאלצים להתמודד עם קשיים רבים נוספים הנובעים מלקות הלמידה שלהם, כמו בלבול בין פעולות החשבון הבסיסיות, קושי בספירה (לרוב הם נוטים לספור עם האצבעות) וקושי בזיהוי הפעולות המילוליות כמו "להוסיף", "להפחית", "לחבר" ועוד. מכאן קל להבין כי מצבם בפרקי הכמותי אינו מזהיר. על מנת להביא את הלוקים בדיסקלקוליה לאותו המצב כמו אלו שאינם לקויי למידה, ניתנות התאמות בפסיכומטרי.

ההתאמה הנפוצה והעיקרית שמאפשר המרכז הארצי לבחינות והערכה ללוקים בדיסקלקוליה היא שימוש במחשבון לביצוע ארבע פעולות החשבון הבסיסיות (חיבור, חיסור, כפל וחילוק). בצורה כזו, הלוקים בדיסקלקוליה לא יצטרכו לעצור ולהתעכב על כל  החישובים בסיסיים כמו 4+7, חישובים שאלו שאינם לוקים בדיסקלקוליה לוקחים כמובנים מאליהם, וכלל לא מקדישים להם זמן ותשומת לב. כמו שכולם כבר יודעים (או ידעו בקרוב), חישובים בסיסיים אלו נפוצים מאוד במבחן הפסיכומטרי, ואם היינו צריכים להתעכב על כל חישוב שכזה, לא היינו מספיקים לסיים את הפרק בזמן המועט הנתון לנו.

כמו שכבר ציינתי, את הבקשה לקבלת התאמות בפסיכומטרי ללוקים בדיסקלקוליה יש להגיש אל המרכז הארצי לבחינות והערכה. חשוב מאוד שתגישו בקשה זו זמן רב ככל האפשר, מיד לאחר ההרשמה לבחינה הפסיכומטרית אליה אתם מתכוונים לגשת, וזאת משום שהטיפול בבקשה לוקח זמן רב. דבר נוסף חשוב הוא שתאריכי המבחן הפסיכומטרי לבעלי התאמות בפסיכומטרי הם מוגבלים- אפריל, יולי ודצמבר. את הבקשה יש לשלוח עם כל האישורים הנדרשים, שמופיעים בפירוט באתר של המרכז הארצי לבחינות והערכה.

לאלו מכם הסובלים מדיסקלקוליה ומעוניינים לגשת לקורס הכנה לפסיכומטרי, ישנם מכוני הכנה רבים המציעים קורס הכנה לפסיכומטרי ללקויי למדיה, ובפרט לסובלים מדיסקלקוליה. בקורסים אלו תוכלו לעבור את ההכנה עם ההתאמות שקיבלתם מהמרכז הארצי, וכמובן שגם הסימולציות שמתרחשות בלקראת סוף הקורס יותאמו במיוחד לתנאי הבחינה שלכם.

מלאו את פרטיכם וקבלו מידע בנושא פסיכומטרי:

השם שלך (חובה)

נושא

מעוניין בקורס פסיכומטרי
 קבוצתי פרטי 1x1 ללקויי למידה למועמדים לרפואה נפרד לנשים וגברים אחר

מספר טלפון (חובה)

Related posts:

  1. פסיכומטרי ודיסלקציה
  2. התאמות בפסיכומטרי
  3. פסיכומטרי ללקויי למידה
  4. הקלות בפסיכומטרי

אודות העורך