פסיכומטרי ודיסלקציה

פסיכומטרי ודיסלקציה

דיסקציה היא לקות למידה השכיחה ביותר בקרב האוכלוסיה, ומאופיינת בקושי בקריאה. דיסלקציה באה לידי ביטוי בדרגות חומרה שונות, ושכיחותה אצל גברים גדולה מאשר אצל המין הנשי (כ-20% מכלל הגברים לוקים בדיסלקציה, ואילו רק כ-5% מכלל הנשים סובלות מדיסלקציה). אני בטוחה שאתם רואים מיד איך דיסלקציה יכולה להפריע לתהליך הלמידה למבחן פסיכומטרי, וכמובן להוות מכשול לא קטן בעת מבחן פסיכומטרי עצמו.

דיסלקציה היא לקות למידה המתבטאת בהפרעה לתהליכים של ארגון, ניתוח ועיבוד מידע בכישורי השפה הנחוצים לנו לשם קריאה. דיסלקציה יכולה להופיע בכל שלב בחיים, ללא כל קשר לגיל. מבדילים כיום בין מספר סוגים של דיסלקציה:

  • דיסלקציה פונולוגית- דיסלקציה זו עשוייה להתבטא בקושי בהפעלת מיומנויות קריאה ואיות שכבר נרכשו לא מכבר. בנוסף דיסלקציה פונולוגית מתבטאת בקושי בפיענוח קולות, קושי באיות ויכולת ניסוח מוגבלת.
  • דיסלקציה לקסיקלית- דיסלקציה זו מתבטאת בקושי בזכירת איות מילים, וקושי בהפיכת מילה כתובה חדשה למילה שכבר מוכרת מהעבר.
  • דיסלקציה ויזואלית- דיסלקציה זו באה לידי ביטוי בקושי בעיבוד מידע ראייתי. למה הכוונה? קשיים במיקוד המבט בנקודה הרצוייה, קושי בזכירת המראה הכללי של מילה, קושי בהתמקדות באותיות נפרדות בתוך מילה לא מוכרת ובלבול בין אותיות דומות. ללוקים בדיסלקציה ויזואלית דרוש מאמץ רב בכדי להשלים את משימת הקריאה הבסיסית, ועלולים ללקות במיגרנות בעת הקריאה.
  • דיסלקציה משולבת- דיסלקציה המשלבת את שלושת סוגי הדיסלקציה הנ"ל, ומתבטאת בכל הסימפטומים שכבר ציינתי.

אז מה הם הגורמים דיסלקציה? דיסלקציה היא לקות למידה נרכשת או התפתחותית:

  • דיסלקציה נרכשת- דיסלקציה הנגרמת עקב אירוע פיזי חמוד כמו אירוע מוחי, חבלה קשה בראש, דלקת קרום המוח או דלקת אוזניים חריפה. (כן כן, אני יודעת שלכולנו הייתה, באיזשהו שלב בילדות שלנו, דלקת אוזניים. זו לא סיבה להילחץ ולרוץ עכשיו לרופא ולמאבחן. תאמינו לי- אם היה נגרם לכם משהו מדלקת האוזניים- כבר הייתם יודעים על זה מזמן….).
  • דיסלקציה התפתחותית- דיסלקציה הקיימת מלידה, מסיבות תורשתיות. מחקרים מראים כי עבור אדם הלוקה בדיסלקציה, הסיכוי של בנו ללקות גם הוא בדיסלקציה הוא כ-50%. אצל נשים מדובר באחוזים קטנים יותר, אך גם לא מבוטלים.

אז אחרי שהבנו מה זו דיסלקציה ואיך בדיוק היא מאופיינת, נשארנו עם שאלה חשובה מאוד- איך בכל זאת אפשר לשלב דיסלקציה עם מבחן פסיכומטרי? לאור כל מה שכבר קראתם, אני מניחה שהבנתם שללקות בדיסלקציה זה לא צחוק, ואין להקל בכך ראש. דיסלקציה עלולה להוות מעמסה בכל תחומי החיים, מלימודים למבחן פסיכומטרי ועד קריאת ספר לפני השינה. פרקי המילולי במבחן פסיכומטרי כוללים כמות גדולה מאוד של משפטים ומילים מוכרות, וכמות גדולה אף יותר של מילים חדשות ומשפטים ארוכים, כאלה שלא רואים את הסוף שלהם, ויש המון "פסיקים" באמצע, ואין נקודה, וכבר לא מצליחים לעקוב, ואז צריך לקרוא אותו שוב- כלומר את המשפט, בדיוק כמו זה שאתם קוראים עכשיו… כמו שכבר ציינתי, הלוקים בדיסלקציה מתקשים בקליטת מילים חדשות, וכידוע ישנו אוצר מילים עצום (הן בעברית והן באנגלית) שיש ללמוד ולשנן למבחן פסיכומטרי. בנוסף, קטע הקריאה בסוף כל פרק כמותי במבחן פסיכומטרי הוא בשפה גבוהה, רמה אקדמאית ומלא במילים לא מוכרות. הלוקים בדיסלקציה נדרשים להתמודד לא רק עם כמות המילים החדשות, אלא גם עם אורך וקושי קטע הקריאה. קריאתם הופכת לאיטית, הם נאלצים לחזור מספר פעמים על אותו משפט, והזמן הנתון להם אינו מספיק עבורם בכדי לסיים את הפרק המילולי במבחן פסיכומטרי. אז מה עושים?

ישנם מספר פתרונות שדרכם הלוקים בדיסלקציה יכולים להשתלב בצורה טובה בלמידה למבחן פסיכומטרי, ובמבחן פסיכומטרי עצמו. הפתרונות האלו הם בעצם התאמות בפסיכומטרי, בחסות המרכז הארצי לבחינות והערכה. המרכז הארצי יודע כי הסובלים מלקויות למידה, ובפרט הלוקים בדיסלקציה, הם בעלי קשיים המפריעים להם למצות את עצמם במבחן פסיכומטרי, ומעמידים אותם במצב "נחות" מזה של הנבחנים שאינם לקויי למידה. זה קורה משום שעל הלוקים בדיסלקציה מוטל הקושי שבהתמודדות עם מצבים כמו קריאת טקסט, שלשאר הנבחנים נראים כמו דבר פשוט. מכאן נוצר פער גדול בין הלוקים בדיסלקציה לנבחנים שאינם לקויי למידה. על מנת לצמצם את הפער המרכז הארצי מאפשר התאמות בפסיכומטרי ללוקים בדיסלקציה, כמו תוספת זמן בכמה מפרקי המבחן הפסיכומטרי (כמו המילולי), השמעת פרקי המבחן הפסיכומטרי באנגלית (חוסך את ההתמודדות של הלוקים בדיסלקציה עם קריאת הטקסט באנגלית), ועוד. יש מספר התאמות שלא ניתנות במבחן פסיכומטרי ללקויי למידה כמו פטור מחלקי המבחן הפסיכומטרי, שימוש במילון והסבר השאלות. לכן, חשוב שתפעלו למען קבלת התאמות בפסיכומטרי המגיעות לכם, אם אתם סובלים מדיסלקציה.

ניתן לקבל התאמות בפסיכומטרי באמצעות שליחת בקשה אל המרכז הארצי, לאחר הרשמה לבחינה. רצוי לעשות זאת בהקדם, שכן זה לוקח זמן רב. שימו לב, כי לא כל מועדי מבחן פסיכומטרי הם גם לבעלי התאמות בפסיכומטרי. המועדים בהם מתקיים מבחן פסיכומטרי ללקויי למידה עם התאמות הם אפריל, יולי ודצמבר.

מלאו את פרטיכם וקבלו מידע בנושא פסיכומטרי:

השם שלך (חובה)

נושא

מעוניין בקורס פסיכומטרי
 קבוצתי פרטי 1x1 ללקויי למידה למועמדים לרפואה נפרד לנשים וגברים אחר

מספר טלפון (חובה)

Related posts:

  1. פסיכומטרי ללקויי למידה

אודות העורך