מבחן פסיכומטרי ללקויי למידה

מבחן פסיכומטרי ללקויי למידה

מבחן פסיכומטרי ללקויי למידה

נתקלתם פעם בשמועות על מבחן פסיכמטרי עם תוספת זמן, עם מחשבון, או אולי על מבחן פסיכומטרי ממוחשב? ומה עם פסיכומטרי שבו אתם מקבלים מסאז' תוך כדי המבחן?? אז אני שמחה להודיע לכם שהשמועות נכונות! (כמובן חוץ מזאת על המסאז'…)

אילו אסוציאציות מעלה בכם המושג "פסיכומטרי ללקויי למידה"? מבחן פסיכומטרי לחבר'ה לא כל כך מוצלחים, נכון? כאלה שלא הצליחו בתיכון, ושלימודים הם לא הצד החזק שלהם. אז זהו…. שלא!

לקויי למידה שניגשים למבחן פסיכומטרי בסך הכל אנשים כמוך וכמוני, שחיים עם מגבלות שונות. הם נראים כמונו, מתלבשים כמונו, ומצליחים בדיוק כמונו (ואפילו הרבה יותר). ההבדל הוא שחלקם עשו בשכל ניגשים למבחן פסיכומטרי ללקויי למידה.

איך אני יודע אם אני לקוי למידה?

בטח כבר הספקתם לשאול זאת את עצמכם – אז אל דאגה. אתם לא צריכים להתחיל לחפש, כל התשובות כאן לפניכם. המושג "לקויי למידה" מתייחס לאלו מאיתנו שמתקשים בנושאים שונים. ישנם כאלה בעלי מגבלות פיזיות רפואיות כמו לקות ראייה ולקות שמיעה. אצל אחרים הבעיה היא נפשית, כמו מגבלות פסיכיאטריות כאלו ואחרות. דיסקלקוליה היא צורה אחת של לקות למידה. זהו בעצם הקושי שבחישוב. יש לקויות נוספות שמתבטאות בדיסלקציה (הקושי לקרוא בצורה שוטפת), בהפרעות קשב, ADHD (הפרעת ריכוז). חרדת בחינות היא בעיה שהמקור שלה רגשי ואינה נחשבת לקות למידה ואינה מקנה הקלות בפסיכומטרי. כמובן שלא כל אחד מקבל את אותן התאמות במבחן פסיכומטרי ללקויי למידה, אבל האם על כולם ללמוד באותו האופן? חשבו על זה…

אני בתיכון אובחנתי כלקויית למידה וכחלק מההתאמות, קיבלתי הארכת זמן במבחנים. בדיעבד אני יכולה לומר לכם שזה הציל לי את תעודת הבגרות. אבל מה לעשות, כשהגעתי ללימודים למבחן פסיכומטרי לא הכרתי את המונח "פסיכומטרי ללקויי למידה", לא הגשתי בקשה להקלות וגם לא למדתי בקורס פסיכומטרי ללקויי למידה. אני בטוחה שאם הייתי עושה זאת, הייתי מקבלת ציון גבוה הרבה יותר.

אז למה הכוונה במילים "פסיכומטרי ללקויי למידה"?

כמו שכולנו כבר יודעים, המרכז הארצי לבחינות והערכה הוא הגוף האחראי על מבחני פסיכומטרי. לא צריך להיות חכם גדול כדי להבין שהוא גם אחראי על עריכת מבחני פסיכומטרי ללקויי למידה. הוא מגדיר מגבלות מסויימות אצל אנשים מסויימים על מנת שיוכל לעזור לנו, לקויי הלמידה. איך הוא עושה את זה, אתם שואלים? פשוט מאוד. הוא מעניק לנו התאמות במבחן הפסיכומטרי.

אז אחרי שהבנו את ההגדרה, אספר לכם שקיימים קורסי הכנה לפסיכומטרי ללקויי למידה. הקורסים מאפשרים למידה במסגרת התוכנית המותאמת שאותה קיבל הנבחן מהמרכז הארצי, פתירת מבחנים ובחנים מותאמים אישית ועוד. אגב, חלק מהקורסים של פסיכומטרי ללקויי למידה מאפשרים גם הצטרפות של תלמידים שלא קיבלו את הסטטוס מהמרכז הארצי, אבל מעוניינים ללמוד במסגרת שונה זו.

לאלו מכם שלא זכאים למבחן פסיכומטרי ללקויי למידה, וכבר הספיקו להרים את הטלפון כדי לצלצל למרכז הארצי ולהתלונן- חכו רק עוד רגע, קראו עוד פיסקה, ואז נראה אם אתם עדין מתמרמרים…

"למה הם מקבלים התאמות בפסיכומטרי ואני לא??"

אני יודעת זה נשמע כאילו הזכאים למבחן פסיכומטרי ללקויי למידה מקבלים יחס מועדף וכל מיני הטבות, ואילו את הנבחנים הרגילים והמסכנים, נפנפו הצידה. אז כמובן שהמצב הוא לא כזה. תחשבו רגע בהיגיון. למה לקויי הלמידה בכלל מוגדרים כך? כי יש לנו מגבלות שמקשות עלינו ללמוד ולהיבחן. עד כאן נשמע הגיוני, לא? עכשיו חשבו מה היה קורה אם לא היינו מקבלים מבחן פסיכומטרי ללקויי למידה. צדקתם, היינו מקבלים ציונים נמוכים יותר מכם, ולא בגלל שאנחנו פחות חכמים. ההתאמות שאנו מקבלים בסך הכל מביאות אותנו לאותה רמת התמודדות שבה אתם נמצאים. כך  זוכים להזדמנות שווה לקבל ציון טוב במבחן פסיכומטרי, בדיוק כמו כולם.

איך מקבלים הקלות לפסיכומטרי או ליתר דיוק איך מקבלים התאמות לפסיכומטרי

נתחיל בזה שלא קל לקבל את את הזכאות למבחן פסיכומטרי ללקוי למידה, אז לכל התחמנים מביניכם שחושבים שהם יכולים לעקוף את המערכת ולקבל הטבות בלי שאתם באמת צריכים- עצה שלי, חבל על הזמן והמאמצים שלכם. אבל אם אתם באמת חושבים שההתאמות לפסיכומטרי נכתבו במיוחד בשבילכם, אז בהחלט כדאי שתתחילו בהליכים.

הגשת הבקשה לקבלת זכאות לבחינת פסיכומטרי ללקויי למידה כוללת הרשמה לבחינה, טפסים, טפסים ו…. עוד טפסים. באתר המרכז הארצי יש רשימה מפורטת של הטפסים השונים שכל אדם צריך להביא, בהתאם ללקות הלמידה שלו. את כל הטפסים שאספתם, יחד עם האסמכתא על ההרשמה לבחינה (אפשר לקבל דרך האינטרנט או בדואר) עליכם לשלוח למרכז הארצי. הם יקבלו את כל האישורים, וידונו בבקשתכם. את גזר הדין תקבלו כ-25 ימי עבודה לאחר שהכל התקבל, ובו פירוט של ההתאמות להם תהיו זכאים במבחן פסיכומטרי (ההתאמות משתנות מאדם לאדם).

אני יודעת שזה לא נשמע כל כך פשוט, אבל אל תתנו לזה לייאש אתכם! אם אתם חושבים שמגיע לכם מבחן פסיכומטרי ללקויי למידה- אל תוותרו, הקדישו את הזמן הנחוץ והגישו בקשה לקבלת התאמות במבחן פסיכומטרי. זכרו, זה יכול להשפיע רבות על הצלחתכם במבחן, ובעתיד בכלל. עד היום אני מתחרטת שלא הגשתי בעצמי בקשה להתאמות ולמבחן פסיכומטרי ללקויי למידה.

לקות למידה והפרעות קשב וריכוז הן תופעות נפוצות (למעלה מ- 10% מהאנשים וכוחנו עולה).

עם העזרה הנכונה במבחן הפסיכומטרי ובלימודים לפסיכומטרי, אפשר לעקוף את הקושי הזה. בין אם מדובר בתוספת זמן, הפסקות, שימוש במחשבון או בחינה ממוחשבת- ההתאמות מאפשרות לפתור את מבחן הפסיכומטרי בדיוק כמו כל שאר הנבחנים. אז לכל הנבחנים בפסיכומטרי- לקויי למידה או לא- שיהיה בהצלחה J.

No related posts.

אודות העורך