התאמות בפסיכומטרי

התאמות בפסיכומטרי

התאמות בפסיכומטרי ניתנות לנבחנים המוגדרים כלקויי למידה, וקיבלו על כך אישור מהמרכז הארצי לבחינות והערכה (שכידוע לכם, הוא הגוף האחראי על המבחן המעצבן הזה). נשמע די קל, לא? פשוט ניגשים למרכז הארצי לבחינות והערכה, מבקשים התאמות בפסיכומטרי, מקבלים התאמות בפסיכומטרי, ומצליחים במבחן בקלות רבה. אז זהו, שזה לא כל כך פשוט.

התאמות בפסיכומטרי הן כלי חשוב שבא לתת מענה לקשיים בהם נתקלים נבחנים בעלי לקויות למידה, לקויות קשב וריכוז ומגבלות פיזיות, רפואיות או נפשיות. חשוב לציין כי התאמות בפסיכומטרי אלו אינן באות להקל על הנבחנים, ולהפוך את הלמידה והמבחן עצמו לפשוטים יותר. נבחנים בעלי לקויות למידה נמצאים מאחור בכל הנוגע ללמידה רגילה לפסיכומטרי. ללא קבלת התאמות בפסיכומטרי הם לא יוכלו לגשת למבחן הפסיכומטרי באותה הרמה של נבחנים שאינם לקויי למידה, ואינם מקבלים התאמות בפסיכומטרי. לכן, קבלת התאמות במבחן פסיכומטרי ללקויי למידה, בעצם מביאה אותם לאותה רמה עם שאר הנבחנים בפסיכומטרי. במילים אחרות- התאמות בפסיכומטרי זהו מושג שונה לחלוטין מאשר הקלות בפסיכומטרי (שבכלל לא קיים).

התאמות בפסיכומטרי אינן ניתנות אוטומטית לכל המבקש. המרכז הארצי לבחינות והערכה אינו מקל ראש בהחלטה מי זכאי לקבלת התאמות בפסיכומטרי. הפניות של הנבחנים המבקשים להיות מוכרים כלקויי למידה וכפועל יוצא מבקשים התאמות בפסיכומטרי, נשקלות בכובד ראש. הטיפול בבקשה יכול להימשך עד 25 ימי עבודה (!!!), ולכן אמליץ לכל המעוניינים להגיש בקשה לקבלת התאמות בפסיכומטרי לעשות זאת זמן רב לפני המבחן הפסיכומטרי.

אז מה הנוהל להגשת בקשה להתאמות בפסיכומטרי, אתם שואלים? אז ככה. תחילה עליכם להירשם לבחינה הפסיכומטרית אליה אתם מעוניינים לגשת (זכרו כי גם אם לא תקבלו התאמות בפסיכומטרי, אתם עדין כמובן תיגשו לבחינה). את ההרשמה אפשר לבצע עם ערכת ההרשמה או באתר המרכז הארצי לבחינות והערכה. כעת עליכם לארגן מספר (רב) של אישורים וטפסים כגון אבחון מקצועי, שאלון לנבחן, אבחונים קודמים ועוד. אם ברצונכם לקבל את המידע המלא על כל הטפסים שעליכם לארגן על מנת להגיש בקשה לקבלת התאמות בפסיכומטרי, תוכלו למצוא זאת באתר המרכז הארצי לבחינות והערכה. שימו לב כי עבור סוגים שונים של לקויות נדרשים אישורים שונים. לאחר שאספתם את כל הטפסים הנחוצים, שלחו אותם יחד עם האסמכתא על ההרשמה לבחינה אל המרכז הארצי לבחינות והערכה (חשוב שכל הטפסים יישלחו יחד). בתום הטיפול בפנייתכם תקבלו מכתב המפרט את ההחלטה שהתקבלה.

אבל מה עוזר לכם לדעת את פרטי הגשת הבקשה לקבלת התאמות בפסיכומטרי, אם אתם בכלל לא יודעים אילו התאמות בפסיכומטרי אפשר לקבל? צודקים… אז הנה לפניכם חלק מההתאמות בפסיכומטרי שניתן לקבל במהלך הבחינה:

 • תוספת זמן- תינתן בכמה מפרקי הבחינה או בכולם.
 • טופס בחינה פסיכומטרית מוגדל, או גיליון תשובות מוגדל.
 • הפסקות בין פרקי הבחינה.
 • השמעת פרקי הבחינה באנגלית.
 • שימוש במחשבון- יינתן רק עבור ארבע פעולות החשבון הבסיסיות (חיבור, חיסור, כפל וחילוק).
 • תנאים פיזיים משתנים המותאמים במיוחד עבור הגבלה הרפואית (כמו עיוורון, חירשות או נכות).
 • מפע"ם- מבחן פסיכומטרי ממוחשב עם תוספת זמן.

כמובן שישנן כמה התאמות בפסיכומטרי שאינן ניתנות במבחן:

 • פטור מחלקים כלשהם במבחן הפסיכומטרי.
 • הסבר השאלות בבחינה.
 • שימוש במילון אלקטרוני במהלך הבחינה.
 • סימון התשובות הנכונות בתוך מחברת הבחינה, במקום בגיליון התשובות.

חשוב לציין כי גם אם בתיכון קיבלתם התאמות במבחנים ובגרויות, אין הדבר אומר שתקבלו את אותן התאמות בפסיכומטרי (או התאמות בפסיכומטרי כלשהן). המרכז הארצי מסמך על אבחונים עדכניים ונתונים אשר משקפים את מצבכם כיום. כמובן שגם האבחון שעברתם בתיכון יילקח בחשבון, אבל לא עליו תבוסס ההחלטה של המרכז הארצי בעת שהם באים לשקול האם לתת לכם התאמות בפסיכומטרי. 

עוד דבר חשוב הוא כי התאמות בפסיכומטרי אינן ניתנות לנבחנים אשר סובלים מחרדת בחינות או בעיה כלשהי שמקורה בסביבה (כמו חסך בלימודים). בנוסף, התאמות בפסיכומטרי אינן ניתנות לנבחנים בעלי שגיאות כתיב או קשיי הבעה. זאת משום שקשיים אלו אינם באים לידי ביטוי כלל במבחן הפסיכומטרי. התאמות בפסיכומטרי יינתנו לנבחנים אשר להם לקות למידה או לקות קשב חמורה שהופיעה כבר בשלבים ראשוניים, ומשפיעה גם כיום.

מלאו את פרטיכם וקבלו מידע בנושא פסיכומטרי:

השם שלך (חובה)

נושא

מעוניין בקורס פסיכומטרי
 קבוצתי פרטי 1x1 ללקויי למידה למועמדים לרפואה נפרד לנשים וגברים אחר

מספר טלפון (חובה)

Related posts:

 1. הקלות בפסיכומטרי
 2. פסיכומטרי ללקויי למידה

אודות העורך