הקלות בפסיכומטרי

הקלות בפסיכומטרי

מי לא היה רוצה לקבל הקלות בפסיכומטרי? אני בטוחה שאם הייתי שואלת את השאלה הזאת בפני הרבה אנשים הייתה דממה בחדר. כמובן שכולנו רוצים הקלות בכל תחומי החיים, ובטח בתחום מעצבן וקשה כמו המבחן הפסיכומטרי. אם נקבל הקלות בפסיכומטרי נוכל לעבור את הבחינה הפסיכומטרית בקלות רבה, לקבל ציון גבוה יותר, להגיש בקשה להירשם ללימודים אקדמאים, להתקבל, ללמוד, לקבל תואר, לעבוד ולהרוויח המון כסף…..אכן נשמע מפתה ומבטיח, אם זה רק היה אפשרי.

אז מבזק קצר לכל אלו שעוד נמצאים בהרהורים על הפסקה הקודמת- אין כזה דבר הקלות בפסיכומטרי (וכמובן שאין כזה דבר הקלות בחיים- אבל זה כבר לבלוג אחר לגמרי…).

"הקלות בפסיכומטרי" הוא מוגש שגוי, שכן אף אחד לא זכאי לקבל הקלות בפסיכומטרי והעדפות על פני נבחנים אחרים. אנשים בדרך כלל נוטים לעשות טעות ולקשר את המושג "הקלות בפסיכומטרי" לפסיכומטרי ללקויי למידה. זה אכן נשמע אולי קצת הגיוני, שכן הנבחנים המוגדרים כלקויי למידה אכן מקבלים "הקלות בפסיכומטרי" שיעזרו להם לעבור את המבחן הפסיכומטרי ביתר קלות. כמובן שזוהי הגדרה מוטעית, שכן אין הם מקבלים הקלות בפסיכומטרי כלל, אלא התאמות בפסיכומטרי. מה ההבדל, אתם שואלים? הבדל עצום! נבחנים המוגדרים כלקויי למידה מתקשים לעבור את המבחן הפסיכומטרי הרבה יותר מנבחנים שאינם מוגדרים כלקויי למידה, זאת בשל לקות הלמידה שלהם כמובן. המרכז הארצי לבחינות והערכה החליט על מתן התאמות לנבחנים לקויי למידה אשר מטרתן להביא אותם לסטטוס שווה עם שאר הנבחנים. כך בעצם יינתן להם סיכוי שווה להצליח בבחינה כמו לשאר נבחני המבחן הפסיכומטרי. הקלות בפסיכומטרי, לעומת זאת, מתייחסות לנתינת עליונות מסוימת לנבחנים לעומת אחרים- וזהו כמובן דבר אסור ושגוי, שאינו קורה.

חשבו על זה כמו על חיילים בודדים בצבא. הצבא דואג לחיילים בודדים למקוום מגורים. האם תגידו שמדובר בהקלות? כמובן שלא, הרי לכל שאר החיילים יש מקום מגורים, ולא זקוקים לעזרה בנושא. ללא מקום המגורים החיילים הבודדים יהיו במצב שונה לחלוטין משאר החיילים – בנוסף על הקשיים הרגילים איתם מתמודדים החיילים בצה"ל, החיילים הבודדים צריכים להתמודד גם עם בעיית המגורים שלהם. זה לא נשמע כל כך פייר, נכון? הצבא בסך הכל עזר לחיילים הבודדים להגיע לאותה נקודת התחלה כמו לשאר החיילים. אם נחזור לנושא שלנו- המרכז הארצי לבחינות והערכה עוזר לנבחנים לקויי הלמידה להגיע לאותו מצב התחלתי כמו של שאר הנבחנים על ידי מתן התאמות בפסיכומטרי, ולא הקלות בפסיכומטרי.

מבחני פסיכומטרי מותאמים נערכים שלוש פעמים בשנה, בדרך כלל בסמוך למועדי אפריל, יולי ודצמבר. הם מתקיימים עד כשבועיים לאחר קיום הבחינה הפסיכומטרית שאינה מותאמת. מומלץ ביותר להירשם לבחינה המותאמת כשלושה חודשים מראש, משום שתהליך קבלת (או דחיית) התאמות בפסיכומטרי אורך זמן רב. התהליך אמנם די ארוך ומייגע, אך אל תרימו ידיים- אם אתם מרגישים שאתם זקוקים להתאמות בפסיכומטרי הירשמו לבחינה הפסיכומטרית, עברו אבחון, אספו את כל האישורים הנחוצים ושלחו הכל אל המרכז הארצי לבחינות והערכה. אם ברצונכם לקבל מידע מפורט יותר על תהליך הגשת בקשה לקבלת התאמות בפסיכומטרי,  האתר של המרכז הארצי לבחינות והערכה ישמח לספק לכם את כל המידע שתצטרכו (כולל סוגי האישורים הנדרשים).

מלאו את פרטיכם וקבלו מידע בנושא פסיכומטרי:

השם שלך (חובה)

נושא

מעוניין בקורס פסיכומטרי
 קבוצתי פרטי 1x1 ללקויי למידה למועמדים לרפואה נפרד לנשים וגברים אחר

מספר טלפון (חובה)

No related posts.

אודות העורך