האם לקויי למידה מקופחים בפסיכומטרי?

האם לקויי למידה מקופחים בפסיכומטרי?

קודם כל, התשובה היא כן! למה, אתם שואלים? בגלל המון סיבות. ועכשיו לנושא אחר לגמריי….

סתם, נראה לכם שאני אשאיר אתכם עם תשובה של שתי אותיות?? צפו למאמר שלם בנושא, ולכל הסיבות המקיפות לעובדה שלקויי למידה מקופחים בפסיכומטרי:

אז דבר ראשון והכי חשוב הוא שלקויי למידה, הזכאים להתאמות בפסיכומטרי מטעם המרכז הארצי לבחינות והערכה, נדרשים להיבחן במועדי אפריל, יולי ודצמבר בלבד. ברגע הראשון זה נשמע דוקא לא כל כך נורא, כי שלושה מועדים זה די הרבה. אבל… בסך הכל קיימים חמישה מועדי מבחן פסיכומטרי בשנה- פברואר, אפריל, יולי, אוקטובר ודצמבר. חשבו על זה רגע, איך אתם הייתם מגיבים אם היו מבטלים לכם כמעט חצי מהמועדים האפשריים?? אני בטוחה שלא הייתם שמחים מזה. הדבר משליך על כמה דברים מהותיים:

  • התוצאה הברורה שהגבלת מועדי מבחן פסיכומטרי מביאה איתה היא שלקויי למידה אינם יכולים לבחור בין כל המועדים. אני, לדוגמא, ידעתי תמיד שהדבר הראשון שאעשה לאחר השחרור שלי מהצבא הוא להיפטר מהעול של מבחן פסיכומטרי, ולגמור איתו כמה שיותר מהר. לקויי למידה שחושבים כמוני, לא בהכרח יוכלו לעשות זאת. אם לדוגמא, נבחן שהוגדר כלקוי למידה משתחרר באפריל, עליו לחכות עד להתחלת קורס הכנה לפסיכומטרי של מועד דצמבר (!!!), מכיוון שקורס הכנה למועד יולי כבר התחיל, ומועד אוקטובר סגור עבורו.
  • תארו לכם מצב בו ניגשתם למבחן פסיכומטרי במועד אפריל, אך התאכזבתם מהציון והחלטתם לגשת בשנית. אין בעיה, בסך הכל צריך לדלג על מועד אחד, לא? אז זהו, שלא. אם אתם לקויי למידה וקיבלתם התאמות בפסיכומטרי מהמרכז הארצי, לא תוכלו לגשת למועד אוקטובר כפי שתכננתם, אלא רק למועד דצמבר שאחריו, משום שרק בו ניתנת הבחינה המותאמת. ככה יצא שחיכיתם שני מועדים, שכחתם כמעט את כל החומר, ועליכם להתחיל כמעט הכל מהתחלה.
  • כידוע, מועד המבחן הפסיכומטרי האחרון אליו ניתן לגשת בשנה"ל על מנת להירשם ללימודים אקדמאים באוניברסיטאות באוקטובר הבא, הוא מועד אפריל. הנבחנים במבחן פסיכומטרי במועד של יולי נאלצים לחכות לאוקטובר שאחריו, על מנת להגיש בקשה לקבלה ללימודים. ומי אמר שבכלל יקבלו אותם? אולי הם יצטרכו לגשת למבחן פסיכומטרי נוסף? ובכלל, הדבר משאיר להם שני מועדים בלבד על מנת לנסות ולהתקבל ללימודים אקדמאים באוקטובר הקרוב.

דבר נוסף המעצים את תחושת הקיפוח בקרב לקויי הלמידה הוא שישנם נבחנים בעלי לקויות למידה שלא מקבלים זכאות להתאמות בפסיכומטרי. האמת היא, שהמרכז הארצי מסתמך רבות על איבחונים במהלך התיכון ותקופות הילדות. כך קורה מצב שנבחן המבקש לקבל התאמות מהמרכז הארצי, וטרח לאסוף את כל האישורים, ולעבור את כל האבחונים האפשריים- בקשתו עלולה להישלל רק בגלל שהוא גילה את לקות הלמידה שלו בשלב מאוחר בחייו. בנוסף, ישנם כאלו שמצבם הכלכלי אינו מאפשר אבחון מקצועי ומהימן, ולכן הם מוותרים על זכותם להגיש בקשה לקבלת התאמות בפסיכומטרי, ונבחנים בבחינה רגילה. מיותר לציין שנבחנים אלו לא ימצו את כל היכולת שלהם, ולא יגיעו לציון הפסיכומטרי אליו יכלו להגיע בתנאים מותאמים.

סיבה נוספת, וכלל לא מבוטלת, לכך שלקויי למידה מקופחים בפסיכומטרי היא בחינת המפע"ם. זוהי בחינה פסיכומטרית ממוחשבת הניתנת כחלק מההתאמות בפסיכומטרי לנבחנים המוגדרים כלקויי למידה, מטעם המרכז הארצי. השאלות במבחן מפע"ם מוצגות על גבי המחשב, וסימון התשובות מתבצע גם הוא במחשב. הבחינה כוללת שלושה פרקים (ולא שמונה, כמו במבחן פסיכומטרי רגיל). כמות השאלות ופיזורן גם הוא שונה ממבחן פסיכומטרי רגיל, ומשתנה מפרק לפרק. שלא כמו במבחן רגיל, אין זמן מסויים המוקצב לכל פרק, אלא הזמן מוקצב לכל שאלה בנפרד. בעקבות תוספת הזמן הניתנת לנבחנים בבחינת מפע"ם, הזמן המוקצב לכל שאלה הוא כפול (בממוצע) מהזמן לכל שאלה במבחן רגיל. עד כאן נשמע נחמד, לא? אז מה תגידו אם אגלה לכם שמכיוון שמבחן מפע"ם נעשה באמצעות מחשב, אין לכם אפשרות לשרטט על הציורים הניתנים בשאלות, ועליכם להעתיק הכל לדפי טיוטה? ושלאחר שתם הזמן המוקצב לשאלה מסויימת, המחשב מעביר אתכם אוטומטית לשאלה הבאה, ללא אפשרות לחזור אל השאלה הקודמת? כבר לא נשמע כמו פיקניק, אה? ובכלל, חשוב מאוד לזכור שמחשב=טכנולוגיה, ולמכשירים טכנולוגיים יש את האפשרות לקרוס ולהיתקע באמצע המבחן שלכם. ברור שלאחר תיקון התקלה ואיתחול המחשב, אתם תשובו לאותה שאלה בה הייתם ברגע שהמחשב נתקע, אבל הנזק כבר נעשה. אתם כבר מבולבלים, יצאתם מריכוז והתחלתם אפילו להילחץ מעט מכל התקרית.

חשוב לי לציין שבחינת המפע"ם היא לא גרועה כמו שצירתי לכם אותה, פשוט ניסיתי להביא בפניכם את החסרונות שלה. יש לה גם הרבה יתרונות, שלא אגע בהם בשלב זה.

הדבר העיקרי בבחינת מפע"ם, המעצים את קיפוח לקויי הלמידה בפסיכומטרי, הוא שניחושים לא יביאו אתכם לשום מקום. למה הכוונה? כולנו יודעים שלא תמיד מצליחים את כל השאלות, ולפעמים- מה לעשות- מנחשים את התשובה. במבחן פסיכומטרי יש ארבע תשובות אפשריות, ויש לכם סיכוי של 25% לפגוע בתשובה הנכונה ולזכות מההפקר (מה גם שבדרך כלל מנפים איזו תשובה אחת או שתיים, ונותרים עם מספר קטן יותר של תשובות שמהן מנחשים).  בחינת מפע"ם מעריכה את הרמה של הנבחן, ומציגה לו שאלות ברמה שנקבעה. כך שגם אם הנבחן ניחש נכון מספר שאלות קשות, הן לא יעזרו לו, ולא יעלו לו את ציון הפסיכומטרי, שכן המחשב ישים לב שזוהי אינה הרמה בה הנבחן מצוי. בנוסף, הבחינה הפסיכומטרית הרגילה בנויה כך שאתם מקבלים נקודות על כל תשובה נכונה. בבחינת מפע"ם מורידים נקודות על טעויות.

אני מקווה שהצלחתי לשכנע אתכם שלקויי למידה אכן מקופחים בפסיכומטרי. אם ברצונכם להיות מעורבים בנושא זה, היכנסו לעמוד הפייסבוק של לקויי למידה בפסיכומטרי ולעצומה "די לקיפוח לקויי למידה במבחן פסיכומטרי"

מלאו את פרטיכם וקבלו מידע בנושא פסיכומטרי:

השם שלך (חובה)

נושא

מעוניין בקורס פסיכומטרי
 קבוצתי פרטי 1x1 ללקויי למידה למועמדים לרפואה נפרד לנשים וגברים אחר

מספר טלפון (חובה)

Related posts:

  1. הקלות בפסיכומטרי
  2. התאמות בפסיכומטרי

אודות העורך