מה ההבדל בין מבחן אמי"ר למבחן אמיר"ם?

מה ההבדל בין מבחן אמי"ר למבחן אמיר"ם?

כולנו כבר יודעים מה זה מבחן אמי"ר, נכון? זהו מבחן מיון לרמות בשפה האנגלית שעורך המרכז הארצי לבחינות והערכה. מבחן אמי"ר בודק את הידע והשליטה שלכם בשפה האנגלית ובאוצר המילים. בדומה למבחן פסיכומטרי, מבחן אמי"ר מתבצע עם דף ועיפרון, כלומר ידנית. מבחן אמי"ר מורכב בדיוק כמו פרק האנגלית במבחן פסיכומטרי, ובאותה הרמה.

עד כאן הכל טוב ויפה, אבל אם זה היה מבחן אמי"ר, אז מה זה בכלל מבחן אמיר"ם?

מבחן אמיר"ם הוא מבחן מיון לרמות בשפה האנגלית. אבל רגע, זה גם מבחן אמי"ר… אז מה ההבדל?

ההבדל בין מבחן אמי"ר למבחן אמיר"ם הוא שמבחן אמיר"ם מתבצע במחשב, ולא נערך מטעם המרכז הארצי לבחינות והערכה, אלא במוסדות לימודיים. הציון במבחן אמיר"ם בדרך כלל תקף רק במוסד הלימודי שבו התבצע המבחן. אם אינכם רשומים לאף מוסד לימודי לא תוכלו לגשת למבחן אמיר"ם אלא רק למבחן אמי"ר. פרט לכך, מבחן אמיר"ם דומה במבנה השאלות שבו למבחן אמי"ר ולפרק האנגלית במבחן פסיכומטרי.

כפי שכבר ציינתי, מבחן אמי"ר ואמיר"ם משרתים פחות או יותר את אותה המטרה- מיונים לרמות בשפה האנגלית. ובכל זאת, ישנם כמה הבדלים בולטים מאוד בין מבחן אמיר"ם למבחן אמי"ר:

רמת המבחן

מבחן אמי"ר הוא ברמה קבועה ואחידה לכל הנבחנים, כאשר קושי השאלות בכל אחד מנושאי המבחן בדרך כלל משתנה מהקל אל הקשה. כלומר, השאלות הראשונות בהשלמת משפטים יהיו מעט יותר קלות מאשר השאלות האחרונות בנושא זה.

לעומתו, מבחן אמיר"ם הוא מבחן אדפטיבי. למה הכוונה? השאלות הראשונות שתקבלו יהיו ברמת קושי בינונית, ולפי רמת הצלחתכם בשאלות אלו המערכת תבחר עבורכם את רמת השאלות הבאות. לכן, נבחנים ששולטים בחומר ייתקלו בשאלות קשות יותר מאשר נבחנים שאינם בקיאים מספיק. ככל שתטעו ביותר שאלות, רמת השאלות שתקבלו תהפוך להיות קלה יותר. בהתאמה, ככל שתענו על יותר תשובות נכונות תקבלו שאלות ברמה יותר גבוהה.

חזרה לשאלות קודמות

מעצם העובדה שמבחן אמי"ר מתבצע עם דף ועט, אתם יכולים לדפדף אחורה לשאלה שכבר עניתם עליה. תוכלו לבדוק את עצמכם, ולתקן במידת הצורך. בנוסף, אתם יכולים לדלג על שאתה שאתם לא בטוחים בה, ולחזור אליה בהמשך.

מבחן אמיר"ם אינו בנוי בצורה זו. מהרגע שבחרתם תשובה מסויימת ולחצתם "אנטר", לא ניתן לחזור חזרה לאותה השאלה. לכן חשוב שתחשבו טוב טוב לפני שאתם עוברים לשאלה הבאה.

הקצבת זמן במבחן

זמנים הם נושא מאוד רגיש כאשר מדובר במבחנים כמו מבחן אמי"ר או מבחן אמיר"ם (או מבחן פסיכומטרי), שכן ישנו זמן מוגבל מאוד לשאלות. ניהול זמן נכון הוא משמעותי ביותר במבחנים כאלו, ויכול להשפיע רבות על הצלחתכם. גם בהקצבת זמן המבחן ישנו הבדל משמעותי בין מבחן אמי"ר למבחן אמיר"ם, שיש לקחת בחשבון בעת הלמידה ובזמן המבחן עצמו.

במבחן אמי"ר הזמן המוקצב לכל פרק הוא 25 דקות, בדיוק כמו פרק האנגלית בפסיכמוטרי. לעומתו, במבחן אמיר"ם הזמן מוקצב לכל שאלה בנפרד. אם עניתם על שאלה בפרק זמן קצר יותר מהמוקצב לכם, הזמן שנשאר לכם לא מתווסף לשאלות הבאות אלא "הולך לאיבוד". לכן רצוי ואף מומלץ לנצל את כל הזמן הנתון לכם במבחן אמיר"ם בקריאה חוזרת של השאלה, והבנתה לעומק.

בנוסף, מבחן אמיר"ם גמיש יותר במסגרת הזמן שלו. אם סיימתם את המבחן כולו בטרם הסתיים הזמן המוקצב לכם, תוכלו לצאת מהכיתה. במבחן אמי"ר לעומת זאת, תיאלצו לחכות בכיתה עד לסיום זמן המבחן הקבוע.

מיקום הבחינה

מבחן אמי"ר מתבצע באוניברסיטאות השונות בארץ, בעוד מבחן אמיר"ם מתבצע במכללות. השוני נובע מכך שמבחן אמי"ר הוא מטעם המרכז הארצי לבחינות והערכה שהינו גוף ממשלתי, וכמוהו גם האוניברסיטאות. מבחן אמיר"ם הוא מבחן שמופעל מטעם מוסדות הלימוד השונים (וההרשמה אליו מתבצעת דרך מוסד הלימוד אליו אתם רשומים).

כפי שראיתם, ישנם הבדלים משמעותיים בין מבחן אמי"ר למבחן אמיר"ם. אני לא יכולה לומר לכם מה עדיף, מפני שזה מאוד אינדיבידואלי. לעיתים יתרון של אדם אחד הוא חיסרון לשני. דבר אחד אני יכולה לומר לכם בוודאות- כדאי שתקדישו זמן למחשבה איזה סוג מבחן מתאים לכם יותר, שכן דבר זה יכול להשפיע על התמודדותכם עם המבחן, על הציון שלכם ועל לימודי האנגלית שלכם במוסדות האקדמאיים (ואולי אפילו פטור מלימודי אנגלית).

מלאו את פרטיכם וקבלו מידע בנושא פסיכומטרי:

השם שלך (חובה)

נושא

מעוניין בקורס פסיכומטרי
 קבוצתי פרטי 1x1 ללקויי למידה למועמדים לרפואה נפרד לנשים וגברים אחר

מספר טלפון (חובה)

Related posts:

  1. מבחן אמיר
  2. הכנה למבחן אמי"ר

אודות העורך